Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (09:22 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

CM Bača na festivalu Staré nôty mladých strún Európy

Ve dnech 4.- 6. května 2007 v Terchové na Slovensku vyvrcholila třídenním setkáním mladých lidových hudeb z pěti evropských zemí unikátní akce s názvem "Staré nôty mladých strún Európy ".
V letošním roce proběhl pod tímto názvem již 17.ročník mezinárodního festivalu tradiční a lidové hudby mladých interpretů. Festivalu se zúčastnilo 32 hudeb ze Slovenska a 6 zahraničních seskupení.
Cimbálová muzika "BAČA" z Valašského Meziříčí, reprezentující svým repertoárem Valašsko, se festivalu zúčastnila jako jediný zástupce z České republiky.
Pro zahraniční účastníky začal festival již 28.4. na různých místech Slovenska.
Bača, valašský soubor písní a tanců
CM BAČA začala své účinkování v rámci festivalu vystoupením v rámci 5 koncertů na Myjavě a jejím okolí společně se soubory s Polska a Běloruska. Oblast Myjavy je pověstná nejen výbornou slivovicí, ale pro muzikanty především spojením s hudbou vynikajícího lidového muzikanta Samka Dudíka, na jehož odkaz navazují myjavské soubory Kopaničiar a Kopaničiarik. Šestý koncert úvodní části festivalu se konal na Mierovom námestí v Trenčíně. Odměnou pro účastníky byla prohlídka Trenčanského hradu a krásné výhledy na střední Pováží.
Hostitelem zahraničních souborů a pořadatelem byl Kultúrny dom Samka Dudíka na Myjavě, který svou úlohu zvládl s naprostým přehledem a všichni účastníci tak mohli být zcela spokojeni s podmínkami, které přispěly nemalou měrou k výborným uměleckým výkonům účastníků.
Druhá část festivalu proběhla v Červeníku u Hlohovce, kde hostitelem byl místní soubor "Mladý huslisti", se kterým cimbálovku BAČA pojí přátelství navázané již na předcházejících akcích, kde obě mladé muziky společně účinkovaly. V rámci této etapy festivalu bylo uspořádáno dalších 5 koncertů, v nich předvedli publiku svá vystoupení běloruští, polští a moravští muzikanti spolu s domácím "Mladými huslisty". I zde probíhal festival v pohodě, která se kladně projevila ve výborné atmosféře všech koncertů.
Vyvrcholení celého festivalu bylo situováno do Terchové, kde CM BAČA spolu s domácími hudci vyhrával již na samém zahájení - zapálení Veĺkej vatry tradícií. Dále se muzika představila ve dvou programech v Terchové společně s dalšími zahraničními účastníky festivalu, vystoupením v Múzeu kysuckej dediny na Vychylovke a také v závěrečném galakoncertu celého festivalu - 17. SNMS-E v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Terchové.
Bača, valašský soubor písní a tanců
Ve všech vystoupeních muzika BAČA hrála valašské písně - podstatnou část repertoáru přitom tvoří melodie z valašskomezříčska. Na postu primáše osmičlenné muziky se střídali Lukáš Krupa a Luboš Peml, svým osobitým projevem k výkonům muziky přispěl i nejmladší desetiletý Daniel Macho, jako sólisté na své nástroje se projevili především Jaroslav Čapka na cimbál a Radek Bryol na klarinet. Na svých postech se neztratili ani flétnistka Bětka Konvičná a kontráš Martin Bryol, muziku tvrdil na basu Ondra Kneisl.
Potlesk na otevřené scéně sklízela především při tónech čardáše "Kerý dobrý gazda" a rovněž slova písně "My zme Valaši" nutila mnohé posluchače ke společnému notování. Píseň, kterou se muzika v mnoha případech se svým obecenstvem loučila "Pochylá chalúpka" utkvěla v paměti i mnoha zahraničním účastníkům. Skutečnost, že se CM BAČA na festivalu mezi 40 účastníky neztratila, dokumentuje i obdržení pozvání na mezinárodní hudební festival v běloruském Minsku.
CM BAČA měla poprvé možnost účastnit se hudební akce takového rozsahu a věřím, že účast na ní bude jedním z impulzů k dalšímu muzikantskému růstu kapely a jejich členů.

V.M.
Ctirad Bryol
vedoucí CM BAČA

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 10.05.2007 v 00:46 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz