Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (09:41 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Vyznání prof. Kamily Mošové

Ačkoliv bydlím již od roku 1936 trvale v Praze, můj vztah k Valašskému Meziříčí je velmi srdečný. Když slyším J. Šulákovou, tu se vracím v myšlenkách do svého rodiště Valašského Meziříčí, důvěrně zvaného Mezříč. Na dětské chvíle u Bečvy vzpomínám nejraději.
Valašské Meziříčí - Valašské Athény, jak bylo toto krásné město za mých časů nazýváno, mělo totiž osmitřídní reálné gymnázium a desítky absolventů odcházely na vysoké školy a jako lékaři, profesoři, spisovatelé a básníci i herci, například R. Brzobohatý nebo F. Hanus, proslavili své rodiště.
Do světa valašských tanců a písní uvedli nás žáky dva profesoři. Na učitelském ústavu to byl prof. Jan Nepomuk Polášek a na meziříčském gymnáziu v tanečním krúžku prof. A. Kubeša. Právě J. N. Polášek s A. Kubešou sbírali po celém Valašsku lidové písně a tance a potom je vydali v pěti zpěvnících, které sloužily také k uchování tanců, neboť tam byl také uveden jejich popis. Kromě školy se o poznávání Valašska a jeho kultury zasloužil také Sokol, který pořádal v létě výlety do nejbližšího okolí. V Sokole jsme hodně zpívali a učili se lidové tance ze všech oblastí naší republiky, hlavně však z Valašska. V zimním období bývaly v neděli odpoledne taneční čaje a i zde se mezi oblíbené moderní tance vloudily některé valašské tance, například Trnka, oblíbené Pilky, někdy i Točená. Zde mohli ogaři ukázat své odzemkové umění. V zimě, v době bálů, jsme se "vyřádili" na papučovém bále, kde se opravdu tančilo ve valašských papučích, které byly na naše tance "jako dělané". Toto vše zanechalo v mé mysli nezapomenutelné vzpomínky, které se mi velmi často promítnou i do snů.
Dalším místem poznání i poučení byly Rožnovské slavnosti. Zde jsem viděla, jak zazpívat a tančit valašské tance. Také časté návštěvy Rusavy se zvláštními kroji i písněmi byly vždy bohatou inspirací. A ještě to byl dodnes konaný a velmi oblíbený Moravský ples, kde každý valašský soubor ukázal ve svých krojích, co umí. To vše, co jsem v mládí viděla a zažila, vytvořilo můj trvale vřelý vztah k rodnému Valašsku.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 12.08.2003 v 21:41 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz