|
Ovečky ve Skoronicích
DFS Ovečky - dorost dospělého souboru BAČA - se ve dnech 21. a 22. června 2008 zúčastnil festivalu dětských folklorních souborů ve Skoronicích u Kyjova.
Ihned po přivítání měly mezříčské Ovečky společně se souborem z Detvy a dětmi z Polska možnost zhlédnout divadelní inscenaci Popelka v podání skoronických dětí pod vedení p. Marie Holcmanová. Pro mnoho našich dětí byla zážitkem i návštěva oblasti skoronických vinných sklepů - i když na pravou návštěvu, včetně okoštování výborných vín, si většina z nich bude muset ještě dlouho počkat. Neděle byla zasvěcena dvěma slavnostním příležitostem. Všechny zúčastněné soubory byly přivítány v místním kostele. Po mši Ovečky měly možnost zazpívat pro účastníky mše na prostranství před kostelem. Vyvrcholením festivalu byl odpolední program na kterém se představili všichni dětští účastníci festivalu a jedna z našich nejlepších dechovek - místní Skoroňáci. Měli jsme tak možnost předvést valašské písničky a tanečky ne mezinárodní úrovni a srovnat tak výkony střední kategorie Oveček se soubory z Polska, Slovenska a tří slováckých souborů - ze Skoronic, Tvrdonic a od Znojma. V nedělní podvečer se pak Ovečky vydaly na cestu k domovu za zpěvu valašských, ale i mnohých populárních, písniček a popěvků.
Text a foto: Ing. Ctirad Bryol
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKYZveřejněno 05.07.2008 v 22:52 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|