Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (09:39 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Ovečky z Valašského Meziříčí oslaví desetiletí od svého založení

Pořadem s názvem "A jak sa tý ovečky..." oslaví v pátek 13. listopadu 2009 dětský folklorní soubor Ovečky z Valašského Meziříčí desetiletí od svého založení.
Možná by se dalo říci - "co je to 10 let?, to ještě není co slavit". Ale právě spojení desetiletých "oveček" s mnohem starším "bačou" a návaznost na práci národopisného pracovníka Miloše Kašlíka, který podstatnou část svého života zasvětil lidovému umění na Valašsku, je jedním z důvodů, proč se sejít u valašských písniček a tanečků v podání těch nejmenších.
Ovečky, dětský folklorní soubor
Založení souboru na jaře roku 1999 bylo završením mnohaletého úsilí různých jednotlivců a institucí ve městě o vznik dětského souboru zaměřeného na valašský folklór. Všechny dosavadní pokusy vycházely obvykle z nadšení folklorních fandů, ale nikdy nenavazovaly na některý ze dvou folklorních souborů pracujících ve Valašském Meziříčí.

Teprve Ovečky byly založeny jako "potomek" valašského souboru písní a tanců Bača, který ve městě působí nepřetržitě od roku 1945. Přirozené spojení bača - ovečky, ale také propojení uměleckého vedení obou souborů osobou Renaty Kotasové napovídá, že stejně jako Bača, tak i Ovečky zůstávají "doma" na Valašsku a v okolí "Mezříča" především prostřednictvím kmenového repertoáru.
A tak jako u souboru Bača je i u Oveček prvořadým cílem - vytvořit kolektiv, do které se členové budou rádi vracet pro anebo s valašskou písničkou a tancem.

Deset let uplyne v životě člověka jako voda, zrovna tak uplynulo i 10 let existence Oveček, ale i za tu poměrně krátkou dobu je na co vzpomínat.
Slavnostní večer k 10.výročí mezříčských Oveček nabídne prostor pro setkání současných i bývalých členů - dnes třeba mladých "bačovců", "ondrášů" nebo "moreňáků", prostor pro setkání vedoucích s folklorními přáteli z jiných souborů, ale samozřejmě i pohled na repertoár souboru.
Přestože repertoár souboru není nijak zvlášť rozsáhlý, je pro diváka určitě zajímavý, o čemž svědčí nejen řada pozvání souboru na různé folklorní akce, ale i pravidelně kladná hodnocení odborných porot na přehlídkách dětských souborů. A vezmeme-li v úvahu, že ve vedení souboru jak po organizační, tak i po umělecké stránce pracují od založení pouze amatéři, nemá se soubor za dobu své činnosti za co stydět.

To, že Ovečky nestárnou a v plné síle vstupují do dalšího desetiletí své činnosti, je nejen zásluha zakladatelek - Renaty Kotasové a Petry Ondruškové - ale i všech vedoucích, rodičů a rodinných příslušníků dětí, bez jejichž pomoci a zápalu by nebylo co slavit, ale ani komu předávat překrásné bohatství z nekonečné studnice lidového umění.

Ctirad Bryol
bryol@ponast.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 30.10.2009 v 22:14 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz