|
Šíleně smutná vernisáž - 120. výročí ušlechtilé vyhaslé Poldiny hutě
Šíleně smutná vernisáž ke 120. výročí ušlechtilé vyhaslé Poldiny hutě se konala ve vlastivědném Sládečkově Muzeu dne 12.11.2009.
Muezum je ukryto před veřejností na periferii v odlehlém místě Kladna. Výstava dokumentovala historii světově proslulého výrobce ušlechtilých ocelí, který úspěšně přežil světovou hospodářskou krizi ve 20 století a převrat. Ze zdejší oceli byla zhotovena kliková hřídel do automobilu, který roku 1908 získal cenu na Grand Prix Dieppe ve Francii, první nerezová lovecká puška na světě, jeden z největších ocelových obloukových mostů na světě Harbouk bridge v Sydney, Vallonská kaple v Nardenu. Tento ocelářský fenomén dokázal jako jeden z mála na světě vyrábět leteckou ocel a 300 druhů dalších a byl jistotou pro desetitisíce lidí, zajišťoval odborné vzděkávání a práci pro naše romské spoluobčany, recykloval kovový odpad, hrál hokej a další odvětví lidské smysluplné činnosti a v neposlední řadě také příspěvek do státní pokladny z výroby, který by zvláště při dnešních cenách oceli nebyl zanedbatelný. Dovedete si představit sílu lidské zhůvěřilosti, hlouposti, omezenosti a hamižnosti, která dokázala takové dílo zahubit?! Poslední tečkou za tímto dílem je likvidace Muzea Poldi.
Za Společnost za pozitivní přístup k životu Karel Huněk V Kladně dne 17.11. 2009 Občanské sdružení Společnost za pozitivní přístup k životu Tylova 2207, 272 01 Kladno tel.: 777657591 e-mail: info@os-vlcickydvorec.net www.os-vlcickydvorec.net
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKYZveřejněno 27.11.2009 v 01:40 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|