|
Pocta Františku Vincenci Kramářovi
Tisková zpráva - Pocta Františku Vincenci Kramářovi - Harmonia Mozartiana Pragensis
Dne 11.11. 2009 v Praze ve vile Gröbovka uspořádal vážený člen naší společnosti pan Luboš Fait se svým souborem Harmonia Mozartiana Pragensis nádhernou poctu Františku Vincenci Kramářovi k 250. výročí jeho narození. Tak jak to umí - hudbou - připoměl již téměř zapomenutého českého skladatele a kapelníka, který se díky svému talentu a píli vypracoval k metě nejvyšší. V roce 1818 byl jmenován císařským dvorním skladatelem a kapelníkem. O toto místo se ucházel bez úspěchu i W.A. Mozart. Vincenci Kramářovi se dostalo i dalších nejvyšších poct - byl zvolen čestným členem Pařížské konzervatoře, Filharmonického spolku v Benátkách, Milánské konzervatoře a Společnosti přátel hudby ve Vídni. Soubor Harmonia Mozartiana Pragensis s přítomným dirigentem státní opery Praha Richardem Hainem získal v průběhu své desetileté činnosti uznání Ministerstva kultury České republiky, Velvyslanectví nizozemského království, Francouzského institutu, Rakouského kulturního fóra, nadace Stanley Thomas Johnson a dalších odborných institucí. Za svůj hudební výkon sklidil soubor nadšený potlesk. Panu Faitovi za tento kulturní počin patří úcta a poděkování.
Za Společnost za pozitivní přístup k životu Karel Huněk tel.: 777657591 e-mail: info@os-vlcickydvorec.net www.os-vlcickydvorec.net
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKYZveřejněno 29.11.2009 v 21:14 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|