Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (09:57 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Kapela Libín-S na Vítkově Hrádku

Folklorní kapela Libín-S Prachatice na pozvání občanského sdružení Vítkův Hrádek přijela již téměř tradičně o první červencové sobotě na nejvýše položený český hrad - Vítkův Hrádek, aby ozdobila oslavu šestého výročí jeho otevření pro veřejnost.
Na rozdíl od loňského roku, kdy ze všech muzikantů
stékal pot, jaké bylo i tady na jednom z vrcholů Šumavy horko, letos byla hrozná zima. Zvědavé oči snad ohřívaly teploměr před vstupem na vyhlídkovou
terasu, přesto jeho rtuť dosáhla nejvýš na desítku, většinou však byla dost pod ní. Brrr...zima...
Kapela Libín-S přivezla na Vítkův Hrádek nejen jihočeskou lidovou hudbu, písničky ale také humor. Kapelník František Jordák prokládal totiž písničky vtipy a poznámkami, které přinesly jistě teplo do duší diváků, kterých bylo navzdory počasí docela dost.
Občas se nebe rozplakalo, drobně pršelo, nebyl to ale žádný slejvák, jindy zase ze šedých mraků vykouklo sluníčko. Potom se otevřel z dřevěné vyhlídkové plošiny v hradní věži nádherný výhled nejen do Vltavského údolí s Lipenskou přehradní nádrží.
Na druhou stranu, do Rakouska bylo vidět také krásně, jen ty Alpy dnes holt byly schované za mraky. Jen kdyby ta zima nebyla... Brrr...! I přes tu zimu muzikanti z kapely Libín-S Prachatice hráli pro potěchu pocestných, kteří se přidali a zpívali.
Po druhé hodině po poledni Léta Páně dva tisíce jedenáct se před kostelem Svatého Tomáše v podhradí Vítkova Hrádku setkal Vítek I. z Prčice se svým písařem a se svými pěti syny. Vítek se rozhodl, že mezi ně rozdělí jednotlivá panství - Krumlov, Rožmberk, Hradec, Landštejn s Třeboní i Ústí. Slavnostnímu aktu ze šera středověku přihlížely i zástupy diváků jedenadvecátého století.
Každý ze synů, dostalo se nejen na syny manželské, ale i na toho nemanželského, obdržel nejen panství, ale i nový znak. Zlatou růži v modrém poli spolu Hradcem dostává nejstarší Jindřich, stříbrnou růži ve červeném poli s třeboňským panstvím pak Vítek z Klokot, Vítek obdržel Krumlov a Rožmberk spolu s červenou růží ve stříbrném poli, předek pánů ze Stráže modrou růži ve zlatém poli a nemanželský Sezima panství ústecké a černou růži ve zlatém poli.
Chcete vědět, kdy zase přijede prachatická folklorní kapela na Vítkův Hrádek? Když Bůh dá, bude to opět v první červencovou sobotu roku 2012, tedy 07.07.2012! Nebude se slavit jenom sedmé výročí otevření hradu pro veřejnost, ale i narozeniny předsedy občanského sdružení Vítkův Hrádek, ale pozor, to druhé, to je tajemství! Bude to jistě sláva veliká!

Ing. Hynek Hladík
CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602272442
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com v češtině
www.schw-kan.com/sd_home.html in der deutschen Sprache

Zveřejněno 07.07.2011 v 03:27 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz