Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (03:59 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Vysoušeče zdiva nejsou samospásné

Požadavky na vysoušeče zdiva, které v těchto dnech zaznívají z oblastí Jihočeského kraje postižených povodněmi, několikanásobně převyšují stávající možnosti nabídky. Jak zaznělo na dnešním jednání krajského krizového štábu, vysoušeče však nejsou samospásné a mnozí lidé jejich účinky přeceňují.
Krajský krizový štáb proto požádal Českou komoru autorizovaných inženýrů a techniků o odborné vyjádření k tomuto problému. Předkládáme veřejnosti plné znění textu, který vypracoval Ing.Jiří Schandl.
"Zkušenosti z povodní na Moravě v roce 1997 ukazují, že škody na stavbách které vznikly po opadnutí povodně, mohou býti podstatně větší než ty, které způsobila velká voda v době svého působení. Problémy jsou zejména u staveb starších, kde zdivo je z materiálů citlivých na vodu. Je to zejména smíšené zdivo, které někdy bývá jen na hliněnou maltu a ještě některé další a netradiční materiály, které působením vody ztrácejí svou pevnost a mění svůj objem. V těchto případech je nutno při vysoušení postupovat velice opatrně, protože i rychlé snížení vlhkosti může být pro takovouto stavbu nepříznivé. Zde je stanovisko odborníka k postupu vysoušení nezbytné.
Poměrně lépe jsou na tom stavby z betonu a z kvalitních cihel, kde objemové a pevnostní změny nebývají podstatné. Zde je možno přistoupit k nucenému vysoušení ihned po opadnutí vody. Musíme si však uvědomit, že proces vysoušení zdiva je vždy dlouhodobý, vysoušení může trvat i několik měsíců. I v těchto případech je nutno postupovat uvážlivě. V každém případě je nutno odstranit všechny materiály o nichž víme, že nebudou dále využitelné, jako jsou např. dřevěné podlahy, pak seškrábat malbu a případně i odstranit omítku a zamezit přístupu vzlínající vody z terénu ke zdivu.
Pro vysoušení je k dispozici několik typů zařízení, pracujících na různých principech. Obecně platí, že rychlost vysoušení je závislá na relativní vlhkosti prostředí a na rychlosti pohybu vzduchu. Relativní vlhkost lze snížit např. ohřátím vzduchu a následným intenzivním větráním. Samo ohřátí však k odpaření vody nevede, ale větrání i bez ohřevu je účelné vždy a je též nejlevnější. Pro posouzení, jaký konkrétní způsob vysoušení stavby je vhodný, je vhodné vyžádat si stanovisko stavebního odborníka. Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků spolu s Českým svazem stavebních inženýrů takovéto odborníky eviduje a může zájemcům nabídnout jejich seznam. Vedle toho poskytuje bezplatnou poradenskou činnost vlastníkům povodní poškozených domů ve svém sídle v Českých Budějovicích, Kněžská 19, každé pondělí a středu od 13 do 16 hodin."

Tisková zpráva KÚ Jihočeského kraje

Zveřejněno 23.08.2002
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz