|
Hledání perníkové chaloupky - Pardubické noviny 10.5.2004
článek otištěný v deníku Pardubické noviny v pondělí 10. května 2004
Ráby - Předpremiérou sobotních Slavností perníku na pardubickém zámku bylo v pátek večer setkání přátel a příznivců této vyhlášené pochoutky v Perníkové chaloupce.
V bývalém loveckém zámečku z roku 1882 na okraji obce Ráby pod Kunětickou horu už dnes návštěvníci najdou informační a turistické centrum. Objevili jsme v něm mimo jiné dvacítku pohlednic z Perníkového hejtmanství, které je také zakresleno na mapě pohádkových regionů České republiky. "Pohádkový areál s Perníkovou chaloupkou by mohl být zajímavým výletním místem pro rodiče s dětmi," řekl nám provozovatel areálu a hlavní duše celého projektu Luděk Šorm. "Právě pro děti vznikly takové atrakce jako domeček "Otoč se" nebo ohniště pro Dvanáct měsíčků, připravujeme Budulínkovu liščí noru a pro turisty třeba ubytovnu U Šípkové Růženky. Vzniká zde také celorepublikové Muzeum perníku včetně knihovny."
V loveckém zámečku byl donedávna umístěn ústav sociální péče. Luděk Šorm se nyní za vydatné pomoci své rodiny a přátel snaží celý poničený objekt opravit. "Obnovili jsme vlastně akci Z," říká s nadsázkou Šorm. Kromě nákladných stavebních oprav se přitom musí potýkat s takovými "detaily" jako jsou krásná kamenná ostění dveří natřená vrstvami emailových barev. Projekt Perníkové chaloupky by však nemohl vzniknout bez velmi vstřícného přístupu majitele budovy: "Můj dědeček zde před válkou vybudoval penzion," vysvětluje Ing. Petr Mlejnek. "Objekt jsem v restituci získal v dosti zchátralém stavu. Přesto jsem dostal řadu nabídek na prodej," řekl nám Petr Mlejnek. Důvod, proč třeba odmítl zajímavé nabídky na "zábavní" podnik, asi souvisí s jeho profesí. Vystudovaný památkář (mimo jiné pracoval na Pražském hradě) a provozovatel Muzea J.A. Komenského v Bílé Třemešné si podobný osud bývalého rodinného penzionu prý nedovedl představit. Podle Luďka Šorma našla o víkendu Perníkovou chaloupku asi stovka návštěvníků "Je to taková povzbuzující injekce," dodal provozovatel pohádkového areálu. vln)
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKYZveřejněno 10.05.2004 v 14:54 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|