|
Z tiskových zpráv a článků na území města či obce Z italské základny 2.proslnce 1944 vzlétl ve dvou vlnách letecký svaz amerických bombardova-cích letounů B-24 doprovázených stíhacími letouny Mustang. Přestože jejich cílem byly tři strategické závody na výrobu syntetického benzinu v Polsku, způsobily také tragédii bezvýznamných civilistů ve Vraclávku.
Na zámku v Hošťálkovech dnes sídlí domov pro ženy s mentálním postižením Harmonie,ale toto zařízení se bude v lednu stěhovat do nového sídla v Krnově. Majitel zámku krajský úřad vyzval zájemce o privatizaci této kulturní památky, aby předložil své návrhy.
Proti toku Kobylího potoka se nachází osada Vráclavek. O jeho vzniku se nedochovaly žádné prameny. Pověst vypráví, že se v lesích usadili uhlíři z Vratislavi. Místo nazvali Klein Breslau, tedy Malá Vratislav, z čehož vznikla název Vráclavek.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|