|
Dvůr Králové nad Labem [ Město nebo obec ]Nejstarší písemná památka je z roku 1270, založení města se však, dle zbytků románské apsidy, datuje ke konci 12.století. Dochovala se řada gotických, barokních i secesních památek, narodili se zde světoznámí sochaři O. Gutfreund, A. Wagner, zpěvák R. A. Dvorský a další osobnosti. V roce 1817 V. Hanka našel ve věžní kobce známý Rukopis královédvorský. Bouřlivý rozvoj textilního průmyslu od konce 19. století vynesl městu známé přízvisko Český Manchester. Návstěvníkům se kromě ZOO s největší kolekcí afrických kopytníků, nabízí krásné přírodní koupaliště a řada sportovišť včetně víceúčelové haly. Unikátní pohled skýtá návštěva ochozu věže kostela sv. Jana Křtitele, zpřístupněna je i rukopisná kobka. K procházkám láká nejen barokní zámek Kuks (alegorie ctností a neřestí) a světoznámý Braunův betlém, ale i unikátní vodní dílo na Labi - Třešnovká přehrada či blízké Krkonoše. Za návštěvu jistě stojí i muzeum J. A. Komenského v Bílé Třemešné, hrad Pecka a hora Zvičina. Mezi akce reprezentující kulturní život patří: Dny R. A. Dvorského (březen), Svatováclavské posvícení (září), Dny spolků (září), setkání amatérských pěveckých souborů vždy jedenkrát za dva roky v říjnu.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ: Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ NA ÚZEMÍ MĚSTA ČI OBCE
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 19.09.2021 v 21:50 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|