Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (01:30 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Labe k pramenům [ Vodní tok ]

Česká část toku Labe svádí vody téměř z celého území Čech(z plochy 51 400 km2) do Severního moře. Pramení v Krkonoších na Labské louce v nadm. výšce 1386 m a vlévá se u Cuxhafenu do Severního moře. Po 364,4 km toku opouští u Hřenska území Čech. Několikrát mění svůj směr. Bystřinná část Labe od prameniště k Vrchlabí směřuje k jihu, u Jaroměře na jihovýchod, od Pardubic se stáčí k západu. Od Kolína si udržuje trvale západní až severozápadní směr až ke státní hranici.

Labe je kilometrováno od nuly, která je v Mělníku v místě ústí Vltavy, a to jednak proti proudu, jednak po proudu. Značky končí na čs. státní hranici, kde je nula saské kilometráže, pokračující až do Cuxhafenu. Sjet lze na našem území více než 358 km.

Labe je sjízdné již od přehrady u Špindlerova Mlýna. Náročná trať při vhodném množství vypouštěné vody z přehrady bývá dějištěm mezinárodních závodů ve slalomu a sjezdu na divoké vodě. Pro její sjetí je nutné mít speciální výzbroj a bezpečnou znalost ovládání lodi na prudce tekoucí vodě a pro Labskou soutěsku i zabezpečení ze břehu. Pod Vrchlabím obtížnost terénu klesá, avšak úzké, často zarostlé řečiště vytváří mnohdy i nebezpečné situace. Labe proudí hlubokým, krásným údolím: jsou zde četné jezy, za velké vody většinou sjízdné. Pod Jaroměří se krajina otevírá a Labe vstupuje do své střední části. Klesá spád i rychlost, charakter Labe je rovinný. Šířka se pohybuje kolem 80 m, břehy jsou nízké, většinou regulované, za nimi četná mrtvá ramena původního řečiště. Tento ráz si zachovává až k Mělníku, kde jako nejmohutnější řeka Čech vstupuje opět do zajímavého údolí. Kamenité stráně svírají řeku stále těsněji, až pod Děčínem tvoří známou soutěsku s krásnými Děčínskými stěnami, které provázejí řeku ke státní hranici, kde opouští území ČR. Krajina, kterou dolní Labe protéká, je klidná, regulační úpravy jí mnohdy dávají vzhled parku a kromě jezů nejsou na řece žádné překážky. Kulturních zajímavosti nalezneme v Polabí hodně a kromě toho se setkáváme s vyspělým průmyslem, od zpracování zeměděl. produktů až po průmysl chemický, loděnice a závody strojírenské. Zdrojem znečištění je levostranný přítok Bílina v Ústí nad Labem, ale především doprava uhlí po řece pro elektrárnu Chvaletice.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

HISTORICKÉ ARCHIVÁLIE

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Vodní tok
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 15.09.2024 v 12:39 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz