Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (09:23 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

V Sedlnicích zazpívá folkař Honza Nedvěd

Kdo by neznal písničky jako Podvod, Stánky či Ptáčata. Jejich autor Jan Nedvěd patří už dlouhá léta k hlavním osobnostem české folkové písničky. Tento pátek vystoupí v Sedlnicích. V tamním zámeckém parku uvede tak trochu předčasně zářijový Krylofest.
Na české hudební scéně je vyučený elektrikář Nedvěd osobitým fenoménem. Těší se značné popularitě, a to již u druhé posluchačské generace. Jeho písně prodělaly pouť od táborových ohňů a folkových festivalů do masmédií, školních zpěvníků i repertoáru tanenčích zábav; mnohé téměř zlidověly a staly se součástí běžně zpívaného repertoáru. Vyjma počátků ve skupině Toronto je celá jeho hudební kariéra ve znamení vlastního autorského repetoáru. Je velmi plodným autorem, zásobujícím desítkami písní svá vystoupení, skupinu Brontosauři i hudební sdružení svého syna Příbuzní. Jeho tvorba prošla proměnou od čistě trampských počátků až k osobité autorské folkové výpovědi. Pro Nedvěda je příznačná lidovost, veškeré parametry jeho písní jsou podřízeny všeobecné srozumitelnosti a zpěvnosti: silná melodie, jasná rytmická struktura, přirozeně působící dvojhlasy, úzce příbuzný motivický materiál písně, opakování motivů, jednoduchý harmonický plán s převahou tříakordových písní a celkově přímočarý způsob vyjádření. Nedvědův tenor má příjemnou, lehkou barvu a ve folku nadprůměrný rozsah, organicky zapadl do barevných vícehlasů Brontosaurů i Spirituál kvintetu, našel uplatnění i v sólech. Od poloviny 70. let až do sklonku 80. let vystupoval také jako člen Spirituál kvintetu. 1988 se začal prezentovat jako samostatný písničkář, 1992 vytvořil duo se svým bratrem. Od 1996 vystupují i samostatně nebo se skupinou Příbuzní. "Právě v tomto roce dokázal spolu s bratrem Františkem sám vyprodat Strahov - jeho koncert tam tenkrát poslouchalo přes sedmdesát tisíc lidí, což je na české poměry nevídané," připomněl hudební publicista Richard Boryna. V sedlnickém zámeckém parku zahraje a zazpívá Jan Nedvěd tento pátek 28. srpna od 17 hodin.
Zveřejněno 27.08.2008 v 08:35 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz