|
Dabingové ceny udělí v Sedlnicích
Místem konání korunovační show, během které ocení také veřejnost z Novojičínska mladé hvězdy českého dabingu, se v dubnu stane obce Sedlnice. Ve vznik projektu s názvem Cena Miroslava Moravce (CMM) tak vyústila úspěšná spolupráce obce s herečkou Valérií Zawadskou.
"Před dvěma lety pořádala obec Sedlnice akci, během které byli Valérie Zawadská a Miroslav Moravec korunováni na krále a královnu českého dabingu," připomíná počátky vzniku CMM vedoucí Kulturního a informačního centra Sněženka v Sedlnicích Josef Odstrčil. Už tehdy se zrodila myšlenka na vznik akce, která by ocenila takédabérské talenty hereček a herců v oblasti dětských filmů a pohádek. Přípravu prvního ročníku ovšem přerušila smrt Miroslava Moravce. Obec a Valérie Zawadská ale myšlenku neopustily, jednání pokračovala a dala vzniknout projektu, který pořadatelé pojmenovali na počest zesnulého krále. "Myšlenka dabingového festivalu v naší obci mi byla od počátku sympatická a obec se rozhodla ji ve zrodu podpořit. Nejen, že se Sedlnice zviditelní na mapě republiky, ale taková akce musí nadchnout i místní lidi," podotkl starosta obce František Jordánek, který je členem přípravného výboru CMM. První ročník udílení těchto cen proběhne v Sedlnicích v sobotu 10. dubna. "Děti i dospělá veřejnost zde zvolí z devítky nominovaných mladých dabérů první princeznu a prince českého dabingu," potvrdil Odstrčil. Nominaci provedla porota, v jejímž čele stojí Valérie Zawadská. "Pro mě je důležité, že se to rozjelo. V nominacích na první ročník jsou dnes již vlastně i třicátníci, pětatřicátníci, kteří dříve výborně dabovali dětské role, ale nikdy za ně nedostali cenu," vysvětlila Zawadská. Spolu s ní v porotě zasedají dokumentarista Stanislav Motl, režisér dabingu Michal Michálek, pedagog a herec Jiří Zbořil a žurnalista Jan Tuna. "Je to veliká čest. Zastupuji v porotě laickou veřejnost a rodiče, protože mám čtyři děti, a tak se samozřejmě i na dabované filmy a pohádky díváme," řekl Tuna. Nominovanými tedy jsou: Nikola Votočková, Filip Švarc, Tereza Chudobová, Rozita Erbanová, Filip Jančík, Martin Sobotka, Jana Páleníčková, Michal Jagelka a Vojtěch Kotek. Součástí programu CMM bude kromě samotné korunovace např. také přehlídka filmů, ve kterých nominovaní herci nadabovali své postavy a výtvarná soutěž na filmové a herecké téma pro děti ze Základních škol Šenov u Nového Jičína, Hukvaldy, Sedlnice, Veřovice, Hladké Životice a Hostašovice.
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKYZveřejněno 25.03.2010 v 10:23 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|