Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (02:06 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Počasí udělalo organizátorům sedlnického Krylofestu čáru přes rozpočet

Milovníci folkových a undergroundových skupin si v sobotu přišli na své. Druhý ročník Krylofestu připravil mimořádnou podívanou.
Kriticky nízkou účast si autor projektu Krylofest a vedoucí Sněženky Josef Odstrčil vysvětluje různými důvody. "Návštěvnost byla mizerná, to je pravda. Nevím, jestli bych to svedl na počasí, i když i to mělo určitě svůj podíl, ale například na Den Nato přišly tisíce diváků. Možná je to tím, že jméno Kryl už lidem nic neříká," okomentoval návštěvnost Odstrčil. Podle něj však nízký počet posluchačů neovlivnil kvalitu programu. "Snažíme se obnovit povědomí o Karlu Krylovi, o celé té době, která je pryč a skoro nikdo si ji už nepamatuje. Program jsme připravili dobře, o prezentaci festivalu jsme se také postarali, ale ani tak lidi nepřišli," posteskl si vedoucí Kulturního a Informačního centra Sněženka.
Jan Kryl, spoluzakladatel Krylofestu, se podle Odstrčila vyjádřil k otázce příštího termínu festivalu velmi pesimisticky. "Naznačil, že příští Krylofest už asi nebude," upřesnil Odstrčil. Hudebníka však ujistil, že budou rádi, když se bude dále podílet na tvorbě festivalu. Ten by chtěli pro příští rok podpořit i zastupitelé Sedlnic.
Pořadem diváky prováděl uznávaný konferenciér a hudebník Richard Pogoda, který, ač v důchodovém věku, stále dokáže rozesmát a svými trefnými glosami zajistit vysokou úroveň zábavy. "Jsem rád na těchhle festivalech, možná se nesejdou tisícovky lidí, ale ti, kteří přijdou, se umí bavit. Býval jsem blízkým přítelem Karla Kryla, a tak jsem Krylofest prostě nemohl vynechat.," uvedl Pogoda, který uváděl skupiny i zpěváky, a při každé přestávce se postaral o hudební vložku.
Diváci nejprve shlédli dokument z roku 1967 Návštěva v Dex-Klubu, kde se na kratičký okamžik přesvědčili o plachosti Karla Kryla při prvním vystoupením před televizními kamerami. Program poté nabídl folkové vystoupení slovenské zpěvačky a kytaristky Soni Horňákové. Její teskné a často milostné písně se zaryly hluboko do srdcí posluchačů. Krátkou přestávku vyplnil opět Pogoda s exilovými písněmi Karla Kryla. Další kytarová produkce patřila Janu Krylovi, hlavnímu muzikantovi festivalu. Svým výrazným hlasem přednesl několik písní z pera svého bratra a lehce zažertoval s posluchači.
Ti, kdo po ohromné dávce té nejkvalitnější hudby stále neměli dost, mohli své dojmy ještě více umocnit poslechem Krylových písní, které obletěly celý svět, v podání takových interpretů jako jsou Martin Maxa, Jan Kryl a slovenská kapela Hrdza.
Zveřejněno 30.09.2008 v 12:07 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz