|
Městská památková rezervace Nový Jičín [ Městská památková rezervace ]Městská památková rezervace Město Nový Jičín povstalo na "zeleném drnu" v 2. polovině 13. století, kdy bylo založeno na křižovatce důležitých obchodních cest. Jeho nejstarší částí a chloubou je pravidelné, čtvercové náměstí, které svou osnovou náleží k vrcholům středověkého městského urbanismu u nás.
Město bohatlo prodejem piva a vína a mezi jeho nejstarší památky náleží většina sklepení, umístěná pod bohatými šenkovními domy na náměstí. Vůbec nejstarší památkou města je ale gotický hrad pánů z Kravař, postavený koncem 14. století. Na jeho místě vyrostl v průběhu 15. a 16. století pohodlný renesanční zámek, ukrývající v sobě malou městskou citadelu, postavenou v dobách tureckého nebezpečí. Období renesance ovlivnilo podobu fasád a vnitřků domů na náměstí. Od 2. poloviny 16. století se započalo se stavbou pověstných novojičínských loubí a z roku 1563 pochází také nejcennější měsťanský dům na náměstí - tzv. Stará pošta, postavená neznámými italskými staviteli ve stylu toskánské renesance.
Do podoby města zasáhlo významným způsobem baroko: klidná silueta města dostala v tomto období nepřehlédnutelnou dominantu v podobě barokního chrámu Nanebevzetí Panny Marie s věží a z tohoto období pochází také řada fasád na náměsltí. Jeho pomyslným středem se stal morový sloup se sochou Panny Marie z roku 1710. Na novojičínském náměstí se ale vedle sebe pozoruhodným způsobem snoubí také slohy dalších staletí: klasicismus, empír a novohistorické slohy: málokterého návštěvníka napadne, že rokokové průčelí lékárny U bílého anděla pochází až z roku 1913.
Mimořádná koncentrace historicky cenných budov a urbanistická hodnota městského jádra města Nového Jičína vedly v roce 1967 k jeho prohlášení za městskou památkovou rezervaci, kterou každoročně navštíví velké množství turistů.
Dlouhodobá pozornost se v Novém Jičíně zaměřuje na komplexní obnovu všech starých domů, veřejných budov a prostranství, a to s velkou náročností kladenou na způsob práce a použití historických stavebních materiálů a postupů. Masarykovo náměstí v letech 2008 a 2009 prošlo rozsáhlou rekonstrukcí za přibližně šedesát milionů korun, z toho na II. etapu opravy město získalo přes 24 milionů korun z dotace Evropské unie. Na náměstí se například po 120 letech vrátila socha svatého Mikuláše, nové dláždění získalo i podloubí a unikátem se stala nasvětlená Fontána času.
Město Nový Jičín je nositelem Ceny za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2001.
id.č.: 1967702 Název rozhodnutí: Výnos MKI čj. 4.762/67-II/2 o zřízení městské památkové rezervace v Novém Jičíně Rok: 1967 Obsah: 4762/67
id.č.: 1987701 Název rozhodnutí: Výnos MK ČSR čj. 16.417/87-VI/1 ze dne 21.12.1987 o prohlášení historických jader měst Kutné Hory, Českého Krumlova, Jindřichova Hradce, Slavonic, Tábora, Žatce, Hradce Králové, Jičína, Josefova, Litomyšle, Pardubic, Znojma, Nového Jičína, Olomouce, obce Kuks s přilehlým komplexem bývalého hospitálu a souborem plastik v Betlémě, souboru technických památek Stará huť v Josefském údolí u Olomoučan a archeologických lokalit Libodřický mohylník, Slavníkovská Libice, Třísov, Tašovice, Bílina, České Lhotice, Staré Zámky u Líšně a Břeclav - Pohansko za památkové rezervace Rok: 1989 Obsah: 16417/87
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|